CB500F - 2026 Specifications and Reviews
The Honda CB500F is a middleweight naked bike ideal for riders seeking an accessible yet capable all-rounder. Its 471cc parallel-twin engine delivers smooth, manageable power with excellent fuel efficiency, making it perfect for commuting and weekend rides. Known for reliability, nimble handling, and affordable ownership costs, the CB500F excels as a learner-friendly platform or practical daily rider.
2026
General information | |
| Color Options | Matte Black Metallic |
| Price | US$ 6899. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Naked bike |
| Year | 2025 |
| Model | Honda CB500F |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 81.2 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 3.50 litres/100 km (28.6 km/l or 67.21 mpg) |
| Clutch | Wet multiplate, assist/slipper clutch |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Computer-controlled digital transistorized with electronic advance |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. PGM-FI with 34mm throttle bodies |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 67.0 x 66.8 mm (2.6 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 10.7:1 |
| Max Torque | 43.0 Nm (4.4 kgf-m or 31.7 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Max Power | 46.9 HP (34.3 kW)) @ 8600 RPM |
| Engine Type | Twin, four-stroke |
| Capacity | 471.0 ccm (28.74 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 17.03 litres (4.50 US gallons) |
| Wheelbase | 1410 mm (55.5 inches) |
| Ground Clearance | 145 mm (5.7 inches) |
| Overall Width | 800 mm (31.5 inches) |
| Overall Length | 2080 mm (81.9 inches) |
| Overall Height | 1060 mm (41.7 inches) |
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.2445 HP/kg |
| Wet Weight | 187.8 kg (414.0 pounds) |
| Dry Weight | 192.0 kg (423.3 pounds) |
| | |
CB500F dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. 4-piston calipers. |
| Rear Tyre | 160/60-17 |
| Front Tyre | 120/70-R17 |
| Rear Wheel Travel | 119 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Pro-Link® single shock with nine-position spring-preload adjustability |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Showa 41mm SFF-BP USD forks |
| Trail | 102 mm (4.0 inches) |
| Frame | Diamond tube |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Honda CB500F discussion group or the general Honda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Fork tube size | 41 mm (1.6 inches) |
| Tire pressure rear | 42 PSI (2.9 Bar or 290 kPa) |
| Tire pressure front | 36 PSI (2.5 Bar or 250 kPa) |
| Sprockets | 15/41 (front/rear) |
| Chain links | 112 |
| Chain size | 520 |
| Spark plugs | NGK CPR8EA-9 |
| Battery | YTZ10S |
| Coolant | 2.00 litres (0.53 US gallons) |
| Brake fluid | DOT 4 |
| Engine oil | SAE 10W-30 |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Security system. Noise Level L-urban: 74dB L-wot: 76.4dB. Model id: CB500FA. |
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | Full LED lighting |
| Instruments | LCD Meter with Speedometer, Bar Graph Tachometer, Dual Trip Meters, Fuel Level and Consumption Gauge, Clock, Water Temp, Gear position, Shift UP Indicator |
| Oil capacity | 2.70 litres (2.85 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 25.5° |
| Driveline | O-ring-sealed chain; 15T/41T |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.