Daelim Besbi 125 - 2011 Specifications and Reviews
The 2011 Daelim Besbi 125 is a practical commuter scooter powered by a fuel-injected 124.9cc four-stroke engine. Designed for urban riders seeking affordable, reliable transportation, it delivers efficient performance with automatic transmission and low maintenance requirements. Known for its straightforward engineering and value proposition, the Besbi suits budget-conscious commuters prioritizing dependability over performance.
General information | |
| Category | Scooter |
| Year | 2011 |
| Model | Daelim Besbi 125 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Euro 3 |
| Driveline | V-belt automatic |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Air |
| Ignition | C.D.I. |
| Fuel system | Injection |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 56.0 x 50.7 mm (2.2 x 2.0 inches) |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 124.90 ccm (7.62 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Five-spoke wheels |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear tyre dimensions | 3.50-10 |
| Front tyre dimensions | 3.50-10 |
| Rear suspension | Swing arm |
| Front suspension | Telescopic forks |
| Frame type | Steel |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 5.00 litres (1.32 gallons) |
| Wheelbase | 1,300 mm (51.2 inches) |
| Overall width | 680 mm (26.8 inches) |
| Overall length | 1,810 mm (71.3 inches) |
| Overall height | 1,090 mm (42.9 inches) |
| Seat height | 755 mm (29.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 109.0 kg (240.3 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Also available in a long version. |
| Instruments | Digital |
| Wheelbase | 1,290 mm (50.8 inches) |
| Ground clearance | 275 mm (10.8 inches) |
| Power/weight ratio | 0.1014 HP/kg |
| Rear brakes diameter | 150 mm (5.9 inches) |
| Front brakes diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Rear tyre | 270/60-12 |
| Front tyre | 188/85-12 |
| Rear Suspension | Double wishbone Independent Suspension, Coil Spring Oil Damp Shock Absorber |
| Front Suspension | Double wishbone Independent Suspension, Coil Spring Oil Damp Shock Absorber |
| Lubrication system | Pressure and Splash |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 87.5 x 82.0 mm (3.4 x 3.2 inches) |
| Compression | 10.2:1 |
| Torque | 45.10 Nm (4.6 kgf-m or 33.3 ft.lbs) @ 4832 Revolutions">RPM |
| Power | 34.87 Horsepower">HP (25.5 Kilowatt">kW)) @ 6389 Revolutions">RPM |
| Capacity: | 493.00 ccm (30.08 cubic inches) |
| Model | CF Moto X-lander X5 |
| Color options | Black |
| Light | 35w halogen |
| Starter | Electric & kick |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.