Daelim Daystar - 2015 Specifications and Reviews
The 2015 Daelim Daystar is a lightweight commuter motorcycle designed for budget-conscious riders seeking reliable daily transportation. Its fuel-injected engine, liquid cooling, and sturdy chassis deliver dependable performance in urban and highway conditions. Known for affordability and low maintenance costs, the Daystar appeals to novice and experienced riders alike.
2015
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2015 |
| Model | Daelim Daystar |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Euro III |
| Clutch | Wet multiplate |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. EFI |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 73.0 x 59.0 mm (2.9 x 2.3 inches) |
| Compression | 11.0:1 |
| Torque | 19.00 Nm (1.9 kgf-m or 14.0 ft.lbs) @ 7000 Revolutions">RPM |
| Power | 23.10 Horsepower">HP (16.9 Kilowatt">kW)) @ 8500 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 247.00 ccm (15.07 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Large two-person seat |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre | 130/90-15 |
| Front tyre | 90/90-18. |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Front Suspension | Convencional forks |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Wheelbase | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Overall width | 800 mm (31.5 inches) |
| Overall length | 2,240 mm (88.2 inches) |
| Seat height | 720 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.1400 HP/kg |
| Dry weight | 165.0 kg (363.8 pounds) |
Other specs | |
| Factory warranty | 2 years unlimited kilometre warranty. |
| Starter | Electric |
| Color options | Black |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.