Daelim Steezer - 2017 Specifications and Reviews
The 2017 Daelim Steezer is a lightweight automatic scooter designed for urban commuters and new riders seeking ease of use and maneuverability. Its compact dimensions, 150 kg weight, and automatic transmission make it ideal for navigating city streets and tight spaces. The Steezer is best known as an affordable, practical solution for daily short-distance commuting with minimal maintenance requirements.
2017
General information | |
| Category | Scooter |
| Year | 2017 |
| Model | Daelim Steezer |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Euro 3 |
| Driveline | V-matic |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection |
| Valves per cylinder | 4 |
| Torque | 10.90 Nm (1.1 kgf-m or 8.0 ft.lbs) @ 6500 Revolutions">RPM |
| Power | 12.35 Horsepower">HP (9.0 Kilowatt">kW)) @ 8000 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 124.60 ccm (7.60 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre | 130/60-13 |
| Front tyre | 120/70-14 |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Suspension | Telescopic |
| Frame type | Under Bone |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 9.60 litres (2.54 gallons) |
| Wheelbase | 1,382 mm (54.4 inches) |
| Overall width | 755 mm (29.7 inches) |
| Overall length | 2,078 mm (81.8 inches) |
| Overall height | 1,304 mm (51.3 inches) |
| Seat height | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0823 HP/kg |
| Dry weight | 150.0 kg (330.7 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Windshield. Model also called Steezer QL125. Made in Korea. |
| Starter | Electric |
| Color options | Black, white, blue |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.