Daelim Steezer S - 2016 Specifications and Reviews
The 2016 Daelim Steezer S is a lightweight, user-friendly scooter designed for commuters and casual riders seeking affordability and ease of use. Its CVT automatic transmission, low 740mm seat height, and manageable 149kg weight make it accessible to new riders. The windshield and practical dimensions suit daily urban transportation.
2016
General information | |
| Category | Scooter |
| Year | 2016 |
| Model | Daelim Steezer S |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Euro 3 |
| Driveline | CVT Twist and Go |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Fuel system | Injection |
| Valves per cylinder | 4 |
| Torque | 10.90 Nm (1.1 kgf-m or 8.0 ft.lbs) @ 6500 Revolutions">RPM |
| Power | 12.35 Horsepower">HP (9.0 Kilowatt">kW)) @ 8000 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 124.60 ccm (7.60 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre | 130/60-14 |
| Front tyre | 120/70-14 |
| Rear Suspension | Swing Arm. Twin shocks. |
| Front Suspension | Telescopic |
| Frame type | Under bone |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 9.60 litres (2.54 gallons) |
| Wheelbase | 1,382 mm (54.4 inches) |
| Overall width | 755 mm (29.7 inches) |
| Overall length | 2,078 mm (81.8 inches) |
| Overall height | 1,304 mm (51.3 inches) |
| Seat height | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0829 HP/kg |
| Dry weight | 149.0 kg (328.5 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Windshield. |
| Starter | Electric |
| Color options | Blue |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.