Daelim VJF 125 RoadWin - 2013 Specifications and Reviews
The 2013 Daelim VJF 125 RoadWin is a lightweight naked bike designed for beginner and commuter riders seeking an affordable, reliable entry-level motorcycle. Powered by a fuel-injected 124cc single-cylinder four-stroke engine with a 5-speed gearbox, it delivers practical everyday performance with excellent fuel efficiency. Known for its approachable handling and low operating costs, this bike excels as an economical urban commuter.
2013
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2013 |
| Model | Daelim VJF 125 RoadWin |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Euro III |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Oil & air |
| Ignition | Electric/ECU |
| Fuel system | Injection. EFI |
| Bore x stroke | 56.0 x 50.7 mm (2.2 x 2.0 inches) |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 124.10 ccm (7.57 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 140/60-17 |
| Front tyre dimensions | 110/70-17 |
| Rear suspension | Swing Arm |
| Front suspension | Telescopic |
| Frame type | Steel |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Wheelbase | 1,380 mm (54.3 inches) |
| Ground clearance | 150 mm (5.9 inches) |
| Overall width | 778 mm (30.6 inches) |
| Overall length | 2,025 mm (79.7 inches) |
| Seat height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 130.0 kg (286.6 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Limited edition of 10 bikes. |
| Oil capacity | 4.90 litres (0.32 quarts) |
| Wheelbase | 1,626 mm (64.0 inches) |
| Wheels | Carbon fibre, 5-spoke |
| Rear tyre | 240/40-VR18 |
| Front tyre | 130/60-VR18 |
| Rear Suspension | Dual Penske; coil over with cooling reservoir; multi adjustable. |
| Front Suspension | Marzocchi 50mm. inverted front forks with radial mounts. |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Bore x Stroke | 111.1 x 111.1 mm (4.4 x 4.4 inches) |
| Torque | 203.40 Nm (20.7 kgf-m or 150.0 ft.lbs) |
| Power | 150.00 Horsepower">HP (109.5 Kilowatt">kW)) |
| Color options | White, black, blue |
| Instruments | Analogue and digital |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.