Daystar 125 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Black, red, white |
| Category | Custom / cruiser |
| Model | Daelim Daystar 125 |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric & kick |
| Clutch | Wet multiplate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | C.D.I. |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. EFI |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) |
| Compression Ratio | 10.7:1 |
| Max Torque | 11.0 Nm (1.1 kgf-m or 8.1 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 124.1 ccm (7.57 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 17.30 litres (4.57 US gallons) |
| Wheelbase | 1300 mm (51.2 inches) |
| Overall Width | 790 mm (31.1 inches) |
| Overall Length | 2240 mm (88.2 inches) |
| Overall Height | 1150 mm (45.3 inches) |
| Seat Height | 745 mm (29.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.0794 HP/kg |
| Dry Weight | 160.0 kg (352.7 pounds) |
|
|
Daystar 125 dimensions and frame |
| Seat | Large two-person seat |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 130/90-15 |
| Front Tyre | 90/90-18 |
| Rear Suspension | Swingarm |
| Front Suspension | Telescopic Forks |
Speed and acceleration |
| Top Speed | 140.0 km/h (87.0 mph) |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Daelim Daystar 125 discussion group or the general Daelim discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 2 year factory backed warranty |
| Exhaust system | Single stainless steel pipe |
| Lubrication system | Wet sump |
| Output | 12.7 HP (9.3 kW)) @ 9700 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.