Engine and Transmission Specifications |
| Gearbox | 6 speed, Triumph Shift Assist |
| Clutch | Wet, multi-plate, slip & assist |
| Final Drive | X-ring chain |
| Exhaust System | Stainless steel 3 into 1 header system with low single sided stainless steel silencer |
| Induction | Multipoint sequential electronic fuel injection with electronic throttle control. 3 riding modes (Sport, Road, Rain) |
| Max Torque | 50.9 lb-ft (69 Nm) @ 8,250 rpm |
| Max Power | 94 hp (95PS / 94 bhp (70 kW) at 11,250 rpm) |
| Compression Ratio | 12:1 |
| Capacity | 660cc |
| Engine Type | Liquid cooled, inline 3-cylinder,12 valve, DOHC, 240deg Firing order |
|
|
Physical measures and capacities |
| Wheelbase | 56.10 in. (1425 mm) |
| Seat Height | 31.89 in. (810 mm) |
| Overall Length | 82.05 in. (2084 mm) |
|
|
Daytona 660 dimensions and frame |
| Trail | 3.24 in. (82.3 mm) |
| Rake | 23.8deg |
| Rear Brakes | Single 8.66 in. (220mm) fixed disc, single piston sliding caliper, ABS |
| Front Brakes | Twin 12.2 in. (310mm) floating discs, 4 piston radial calipers, ABS |
| Rear Suspension | Showa monoshock RSU, with preload adjustment, 5.12 in. (130mm) Wheel travel |
| Front Suspension | Showa 1.61 in. (41mm) upside down separate function big piston (SFF-BP) forks, adjustable for compression and rebound damping, 4.33 (110 mm) travel |
| Frame | Tubular steel perimeter frame |
Please Login or Register if you would like to leave a comment.