Dihao HN150-N Lynx - 2013 Specifications and Reviews
The 2013 Dihao HN150-N Lynx is a lightweight sport motorcycle ideal for budget-conscious riders and commuters seeking reliable performance. Its 149cc air-cooled engine delivers modest power suited for city riding and casual weekend trips. The automatic belt transmission and comfortable suspension setup make it an approachable choice for beginners and experienced riders alike.
2013
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2013 |
| Model | Dihao HN150-N Lynx |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Air |
| Fuel system | Carburettor |
| Compression | 9.2:1 |
| Top speed | 95.0 km/h (59.0 mph) |
| Torque | 10.00 Nm (1.0 kgf-m or 7.4 ft.lbs) @ 7000 |
| Power | 12.07 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 149.40 ccm (9.12 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | 5-spoke black rims |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 110/90-16 |
| Front tyre dimensions | 2.75-18 |
| Rear suspension | Dual shocks |
| Front suspension | Telescopic fork |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 18.50 litres (4.89 gallons) |
| Wheelbase | 1,350 mm (53.1 inches) |
| Overall width | 725 mm (28.5 inches) |
| Overall length | 200 mm (7.9 inches) |
| Overall height | 1,115 mm (43.9 inches) |
| Power/weight ratio | 0.1050 HP/kg |
| Dry weight | 115.0 kg (253.5 pounds) |
Other specs | |
| Oil capacity | 4.90 litres (0.32 quarts) |
| Wheelbase | 1,626 mm (64.0 inches) |
| Rear tyre | 240/40-VR18 |
| Front tyre | 130/60-VR18 |
| Rear Suspension | Dual Penske; coil over with cooling reservoir; multi adjustable. |
| Front Suspension | Marzocchi 50mm. inverted front forks with radial mounts. |
| Frame type | Aluminum monocoque with oil/fuel stored internally |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Bore x Stroke | 111.1 x 111.1 mm (4.4 x 4.4 inches) |
| Torque | 203.40 Nm (20.7 kgf-m or 150.0 ft.lbs) |
| Comments | Chinese made bike. |
| Color options | Silver |
| Starter | Electric & kick |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.