Yamaha YZF-R6 - 2013 Specifications and Reviews
The 2013 Yamaha YZF-R6 is a middleweight supersport designed for experienced track-focused riders seeking razor-sharp handling and high-revving performance. Its 599cc inline-four engine with titanium valves and advanced fuel injection delivers responsive acceleration suited to aggressive riding. Known for its nimble agility and precise chassis dynamics, the R6 excels in competitive racing environments.
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2013 |
| Model | Yamaha YZF-R6 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Greenhouse gases | 136.4 CO |
| Fuel consumption | 5.88 litres/100 km (17.0 km/l or 40.00 mpg) |
| Driveline | O-ring chain |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Ignition | TCI: Transistor Controlled Ignition |
| Fuel control | DOHC |
| Fuel system | Injection. Fuel Injection with YCC-T and YCC-I |
| Bore x stroke | 67.0 x 42.5 mm (2.6 x 1.7 inches) |
| Compression | 13.1:1 |
| Engine details | Titanium valves |
| Engine type | In-line four, four-stroke |
| Capacity: | 599.00 ccm (36.55 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Single-piston caliper. |
| Front brakes diameter | 310 mm (12.2 inches) |
| Front brakes | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear tyre dimensions | 180/55-ZR17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear suspension travel | 102 mm (4.0 inches) |
| Rear suspension | Single shock |
| Front suspension travel | 102 mm (4.0 inches) |
| Front suspension | 41mm inverted fork |
| Trail | 97 mm (3.8 inches) |
| Rake (fork angle) | 24.0° |
| Frame type | Deltabox® aluminum frame. Magnesium subframe. |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 2.60 litres (0.17 quarts) |
| Fuel capacity | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Wheelbase | 1,374 mm (54.1 inches) |
| Overall width | 706 mm (27.8 inches) |
| Overall length | 2,040 mm (80.3 inches) |
| Overall height | 1,095 mm (43.1 inches) |
| Seat height | 851 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 189.2 kg (417.0 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Power/weight ratio | 0.1143 HP/kg |
| Dry weight | 210.5 kg (464.1 pounds) |
| Seat | 2-person seat |
| Rear tyre | 20/10-9 |
| Front tyre | 21/7-10 |
| Rear Suspension | Mono shock |
| Front Suspension | Independent A-arm |
| Bore x Stroke | 56.0 x 53.0 mm (2.2 x 2.1 inches) |
| Power | 24.07 Horsepower">HP (17.6 Kilowatt">kW)) @ 8000 Revolutions">RPM |
| Capacity: | 392.00 ccm (23.92 cubic inches) |
| Color options | Team Yamaha Blue/White, Matte Gray, Rapid Red/Pearl White |
| Factory warranty | 1 Year (Limited Factory Warranty) |
| Starter | Electric |
Rider Reviews
Total comments: 1
















Please Login or Register if you would like to leave a comment.