Dream - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | White, gold |
| Category | Scooter |
| Model | Yamasaki Dream |
|
|
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Kick |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Induction | Carburettor |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 110.0 ccm (6.71 cubic inches) |
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 5.00 litres (1.32 US gallons) |
| Wheelbase | 1230 mm (48.4 inches) |
| Overall Width | 700 mm (27.6 inches) |
| Overall Length | 2020 mm (79.5 inches) |
| Overall Height | 1080 mm (42.5 inches) |
| Dry Weight | 102.0 kg (224.9 pounds) |
Dream dimensions and frame |
| Wheels | Alloy rims |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 2.75-17 |
| Front Tyre | 2.5-17 |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
|
|
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Yamasaki Dream discussion group or the general Yamasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Windscreen. Chinese bike. |
| Carrying Capacity | Front rack |
| Year of manufacture | 2025 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.