Dsr - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Zero DSR is an electric super motard engineered for riders seeking thrilling performance without emissions. Its 80 HP Z-Force motor delivers instant 195.3 Nm torque, reaching 104 mph, making it ideal for spirited urban and light off-road riding. Known for combining aggressive styling with zero-emission capability and minimal maintenance.
2025
General information | |
| Color Options | Graphite Metallic, Silver |
| Price | US$ 19995. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Super motard |
| Model | Zero DSR |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | No direct emissions |
| Clutch | Clutchless direct drive |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Max Torque | 195.3 Nm (19.9 kgf-m or 144.0 ft.lbs) |
| Max Power | 80.0 HP (58.4 kW)) @ 3500 RPM |
| Engine Details | Z-Force 75-10X direct drive motor |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1524 mm (60.0 inches) |
| Seat Height | 828 mm (32.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 242.0 kg (533.5 pounds) |
| | |
Dsr dimensions and frame | |
| Wheels | Pirelli Scorpion Trail II tyres. |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Combined braking. Floating discs. 4-piston calipers. |
| Rear Tyre | 170/60-17 |
| Front Tyre | 120/70-19 |
| Rear Wheel Travel | 190 mm (7.5 inches) |
| Rear Suspension | Showa 46mm piston, piggy-back reservoir shock with adjustable tool-less spring preload, compression and rebound damping |
| Front Wheel Travel | 190 mm (7.5 inches) |
| Front Suspension | Showa 47mm Separate Function Cartridge Forks with adjustable spring preload, compression and rebound damping |
| Trail | 109 mm (4.3 inches) |
| Frame | Steel trellis |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 167.4 km/h (104.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Zero DSR discussion group or the general Zero discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | 15.6 kWh battery. City range 155 miles, highway 98 miles, combined. Charge time 9.8 - 1.0 hour, various options. Bosch Motorcycle Stability Control. Over-the-air (OTA) updates. Connectivity. |
| Warranty | 2 years unlimited milage |
| Instruments | Digital |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| Driveline | 90T / 20T, Poly Chain® HTD® Carbon™ belt |
| Engine type | Electric |
| Model year | 2025 |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.