E-Ton Matrix 50 - 2010 Specifications and Reviews
The 2010 E-Ton Matrix 50 is a practical entry-level scooter designed for urban commuters and new riders seeking affordable, fuel-efficient transportation. Its lightweight 50cc two-stroke engine and automatic transmission make it easy to operate, while the responsive single disc front brake and balanced handling suit city riding. The Matrix 50 is best known for its accessibility and reliability as a budget-friendly first scooter option.
2010
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Air |
| Ignition | C.D.I. |
| Fuel system | Carburettor |
| Bore x stroke | 40.0 x 39.2 mm (1.6 x 1.5 inches) |
| Compression | 6.8:1 |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity: | 49.30 ccm (3.01 cubic inches) |
| | |
| Category | Scooter |
| Year | 2010 |
| Model | E-Ton Matrix 50 |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 180 mm (7.1 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 180 mm (7.1 inches) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 120/70-12 |
| Front tyre dimensions | 120/70-12 |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 6.50 litres (1.72 gallons) |
| Wheelbase | 1,355 mm (53.3 inches) |
| Ground clearance | 115 mm (4.5 inches) |
| Overall width | 655 mm (25.8 inches) |
| Overall length | 1,915 mm (75.4 inches) |
| Overall height | 1,025 mm (40.4 inches) |
| Seat height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 100.5 kg (221.6 pounds) |
Other specs | |
| Color options | Titanium, Red, Blue |
| Starter | Electric & kick |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.