Elektrode - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki Elektrode is a lightweight electric runabout designed for casual urban riders and beginners seeking eco-friendly commuting. Its modest 0.2 kW hub motor and rigid aluminum frame prioritize simplicity and low maintenance over performance. Best suited for short-distance, low-speed neighborhood travel, it exemplifies minimalist electric two-wheeled transportation.
2025
General information | |
| Color Options | Lime Green |
| Category | Allround |
| Year | 2025 |
| Model | Kawasaki Elektrode |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Cooling System | Air |
| Max Power | 0.3 HP (0.2 kW)) |
| Engine Details | Direct hub motor |
| Engine Type | Electric |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 989 mm (38.9 inches) |
| Ground Clearance | 181 mm (7.1 inches) |
| Overall Width | 668 mm (26.3 inches) |
| Overall Length | 1505 mm (59.3 inches) |
| Overall Height | 929 mm (36.6 inches) |
| Seat Height | 550 mm (21.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 20.9 kg (46.1 pounds) |
Elektrode dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 160 mm (6.3 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 2.125-16 |
| Front Tyre | 2.125-16 |
| Rear Suspension | Rigid |
| Front Suspension | 28 mm steel fork, rigid |
| Frame | Aluminum |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki Elektrode discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Charge time 2.5 h. 3 power modes. Intended for children 3-8 years old. |
| Warranty | 12 months |
| Electrical | Lithium-ion in-frame battery, 36 V 5.1 Ah. |
| Alternate seat height | 693 mm (27.3 inches) If adjustable, highest setting. |
| Rake (fork angle) | 25.0° |































Please Login or Register if you would like to leave a comment.