FC250 - 2026 Specifications and Reviews
# Husqvarna FC250 2026
The 2026 Husqvarna FC250 is a competitive 250cc four-stroke motocross bike engineered for intermediate to advanced off-road riders seeking a balanced blend of power and handling. Built on Husqvarna's proven platform, it delivers responsive performance and agile maneuverability across varied terrain. The FC250 is renowned for its lightweight construction and versatile capabilities in both amateur and professional racing environments.
2026
General information | |
| Color Options | White/yellow/blue |
| Price | US$ 10499. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Cross / motocross |
| Year | 2025 |
| Model | Husqvarna FC 250 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet multi-disc DS clutch, Brembo hydraulics |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Keihin EMS |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. 44 mm |
| Bore x Stroke | 81.0 x 48.5 mm (3.2 x 1.9 inches) |
| Compression Ratio | 14.5:1 |
| Max Power | 46.0 HP (33.6 kW)) |
| Engine Details | Titanium valves |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 249.9 ccm (15.25 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 7.20 litres (1.90 US gallons) |
| Wheelbase | 1490 mm (58.7 inches) |
| Ground Clearance | 336 mm (13.2 inches) |
| Overall Length | 2260 mm (89.0 inches) |
| Seat Height | 946 mm (37.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.4545 HP/kg |
| Dry Weight | 101.2 kg (223.1 pounds) |
FC250 dimensions and frame | |
| Wheels | Spoked wheels with aluminium rims. Dunlop® Geomax MX34 tyres |
| Rear Brakes | Single disc. Brembo single-piston floating calliper |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Brembo twin-piston floating calliper |
| Rear Tyre | 110/90-19 |
| Front Tyre | 80/100-21 |
| Rear Wheel Travel | 293 mm (11.5 inches) |
| Rear Suspension | WP XACT Monoshock with linkage |
| Front Wheel Travel | 305 mm (12.0 inches) |
| Front Suspension | WP XACT-USD, Ø 48 mm |
| Frame | Central double-cradle-type 25CrMo4 steel |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Husqvarna FC 250 discussion group or the general Husqvarna discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Electrical | Lithium-ion battery |
| Rake (fork angle) | 26.1deg |
| Driveline | 520, Non-sealed chain. Pankl transmission |
| Maximum RPM | 14000 |














Please Login or Register if you would like to leave a comment.