Fc 250 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Husqvarna FC 250 is a competitive 250cc four-stroke motocross bike engineered for intermediate to advanced riders seeking professional-level performance. Its liquid-cooled, 46-horsepower engine with titanium valves and 14.5:1 compression delivers sharp acceleration and reliable power delivery. Known for precise handling and technical prowess in competitive cross-country racing.
2025
General information | |
| Color Options | White/yellow/blue |
| Price | US$ 10499. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Cross / motocross |
| Year | 2025 |
| Model | Husqvarna FC 250 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet multi-disc DS clutch, Brembo hydraulics |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Keihin EMS |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. 44 mm |
| Bore x Stroke | 81.0 x 48.5 mm (3.2 x 1.9 inches) |
| Compression Ratio | 14.5:1 |
| Max Power | 46.0 HP (33.6 kW)) |
| Engine Details | Titanium valves |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 249.9 ccm (15.25 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 7.20 litres (1.90 US gallons) |
| Wheelbase | 1490 mm (58.7 inches) |
| Ground Clearance | 336 mm (13.2 inches) |
| Overall Length | 2260 mm (89.0 inches) |
| Seat Height | 946 mm (37.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.4545 HP/kg |
| Dry Weight | 101.2 kg (223.1 pounds) |
| | |
Fc 250 dimensions and frame | |
| Wheels | Spoked wheels with aluminium rims. Dunlop® Geomax MX34 tyres |
| Rear Brakes | Single disc. Brembo single-piston floating calliper |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Brembo twin-piston floating calliper |
| Rear Tyre | 110/90-19 |
| Front Tyre | 80/100-21 |
| Rear Wheel Travel | 293 mm (11.5 inches) |
| Rear Suspension | WP XACT Monoshock with linkage |
| Front Wheel Travel | 305 mm (12.0 inches) |
| Front Suspension | WP XACT-USD, Ø 48 mm |
| Frame | Central double-cradle-type 25CrMo4 steel |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Husqvarna FC 250 discussion group or the general Husqvarna discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Electrical | Lithium-ion battery |
| Rake (fork angle) | 26.1° |
| Driveline | 520, Non-sealed chain. Pankl transmission |
| Maximum RPM | 14000 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.