Fc 350 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Husqvarna FC 350 is a competitive motocross machine designed for intermediate to advanced riders seeking a lightweight, agile platform. Powered by a 349.7cc liquid-cooled four-stroke engine producing 58 horsepower, it delivers responsive power delivery ideal for technical terrain and racing. The FC 350 is renowned for its precise handling, fuel-injected reliability, and proven track performance in the 350cc class.
2025
General information | |
| Color Options | White/blue/yellow |
| Price | US$ 11199. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Cross / motocross |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet multi-disc DS clutch, Brembo hydraulics |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Keihin EMS |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Keihin EFI, throttle body 44 mm |
| Bore x Stroke | 88.0 x 57.5 mm (3.5 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 14.6:1 |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 349.7 ccm (21.34 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 7.20 litres (1.90 US gallons) |
| Wheelbase | 1490 mm (58.7 inches) |
| Ground Clearance | 336 mm (13.2 inches) |
| Overall Length | 2260 mm (89.0 inches) |
| Seat Height | 946 mm (37.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.5686 HP/kg |
| Dry Weight | 102.0 kg (224.9 pounds) |
| | |
Fc 350 dimensions and frame | |
| Wheels | Spoked wheels with aluminium rims. Dunlop® Geomax MX33 tyres. |
| Rear Brakes | Single disc. Brembo single-piston floating calliper |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Brembo twin-piston floating calliper |
| Rear Tyre | 140/90-19 |
| Front Tyre | 90/90-21 |
| Rear Wheel Travel | 293 mm (11.5 inches) |
| Rear Suspension | WP XACT Monoshock with linkage |
| Front Wheel Travel | 305 mm (12.0 inches) |
| Front Suspension | WP XACT-USD, Ø 48 mm |
| Frame | Central double-cradle-type 25CrMo4 steel. Aluminum-reinforced polyamide subframe. |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Husqvarna FC 350 discussion group or the general Husqvarna discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Electrical | Li-Ion 2.0 Ah battery |
| Rake (fork angle) | 26.1° |
| Driveline | 520, Non-sealed chain. |
| Maximum RPM | 13400 |
| Output | 58.0 HP (42.3 kW)) |
| Year of manufacture | 2025 |
| Motorcycle name | Husqvarna FC 350 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.