Fe 350S - 2026 Specifications and Reviews
The 2025 Husqvarna FE 350s is a lightweight enduro bike built for intermediate to advanced off-road riders seeking nimble trail performance. Powered by a 349cc four-stroke single with titanium valves and Keihin EFI, it delivers responsive power across varied terrain while maintaining excellent maneuverability. Best known for exceptional handling and versatility in technical riding conditions, this machine excels in cross-country and trail enduro applications.
2026
General information | |
| Color Options | White/blue/yellow |
| Price | US$ 12749. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Enduro / offroad |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet, DDS multi-disc clutch, Brembo hydraulics |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Keihin EMS |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Keihin EFI, throttle body 42 mm |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 88.0 x 57.5 mm (3.5 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 13.5:1 |
| Engine Details | Titanium valves |
| Capacity | 349.7 ccm (21.34 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 8.00 litres (2.11 US gallons) |
| Wheelbase | 1489 mm (58.6 inches) |
| Ground Clearance | 343 mm (13.5 inches) |
| Seat Height | 952 mm (37.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 106.8 kg (235.5 pounds) |
| | |
Fe 350S dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. Wave disk. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Wave disk. |
| Rear Tyre | 140/80-18 |
| Front Tyre | 90/90-21 |
| Rear Wheel Travel | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear Suspension | WP XACT Monoshock with linkage |
| Front Wheel Travel | 300 mm (11.8 inches) |
| Front Suspension | WP XACT cartridge Ø 48 mm |
| Frame | Central double-cradle-type 25CrMo4 steel. Aluminum-reinforced polyamide subframe. |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Husqvarna FE 350s discussion group or the general Husqvarna discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Lighting | LED headlight |
| Electrical | 2Ah Lithium-ion battery |
| Rake (fork angle) | 26.1° |
| Driveline | 520 X-ring chain |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |
| Motorcycle name | Husqvarna FE 350s |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.