Fury - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Honda Fury is a cruiser designed for riders seeking a commanding, low-slung riding position with aggressive styling. Known for its radical, chopper-inspired design and manageable 306 kg weight, it delivers responsive handling through adjustable suspension and ABS-equipped braking. Best suited for urban commuting and weekend cruising, the Fury combines eye-catching aesthetics with practical performance.
2025
General information | |
| Color Options | Adventure Green |
| Price | US$ 11499. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2025 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Meets current EPA standards. California version meets current CARB standards. |
| Emission | 121.3 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.23 litres/100 km (19.1 km/l or 44.98 mpg) |
| Final Drive | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Digital with three-dimensional mapping, two spark plugs per cylinder |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. PGM-FI, 38mm throttle body |
| Valves Per Cylinder | 3 |
| Bore x Stroke | 89.5 x 104.3 mm (3.5 x 4.1 inches) |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Engine Details | 52 degrees V-twin |
| Engine Type | V2, four-stroke |
| Capacity | 1312.0 ccm (80.06 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 12.90 litres (3.41 US gallons) |
| Wheelbase | 1803 mm (71.0 inches) |
| Ground Clearance | 125 mm (4.9 inches) |
| Overall Width | 897 mm (35.3 inches) |
| Overall Length | 2553 mm (100.5 inches) |
| Overall Height | 1151 mm (45.3 inches) |
| Seat Height | 678 mm (26.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 306.2 kg (675.0 pounds) |
Fury dimensions and frame | |
| Wheels | Dunlop |
| Rear Brakes | Single disc. Single-piston caliper. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 296 mm (11.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Two-piston calipers. ABS. |
| Rear Tyre | 200/50-18 |
| Front Tyre | 90/90-21 |
| Rear Wheel Travel | 89 mm (3.5 inches) |
| Rear Suspension | Single shock with adjustable rebound-damping and five-position spring-preload adjustability |
| Front Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Suspension | 45mm telescopic fork |
| Trail | 92 mm (3.6 inches) |
| Frame | High-tensile steel |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Honda Fury discussion group or the general Honda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Model ID: VT1300CX. |
| Warranty | One year. Unlimited mileage. |
| Rake (fork angle) | 32.0° |
| Motorcycle name | Honda Fury |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.