Gas Mc 85 17 14 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 GAS GAS MC 85 17/14 is a lightweight competition dirt bike engineered for young riders transitioning to intermediate motocross. Its compact 845mm seat height and nimble 68kg frame deliver exceptional maneuverability and control on technical terrain. The bike excels in youth motocross racing with premium WP suspension and responsive single-disc brakes.
2025
General information | |
| Color Options | Red/white |
| Category | Cross / motocross |
| Year | 2025 |
| Model | GAS GAS MC 85 17-14 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Kick |
| Clutch | Wet, multi-disc clutch, Formula hydraulics |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | MEDJ digital EMS |
| Induction | Carburettor. Keihin PWK 28 |
| Bore x Stroke | 47.0 x 49.0 mm (1.9 x 1.9 inches) |
| Max Torque | 85.0 Nm (8.7 kgf-m or 62.7 ft.lbs) @ 2025 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity | 84.9 ccm (5.18 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 5.40 litres (1.43 US gallons) |
| Wheelbase | 1282 mm (50.5 inches) |
| Ground Clearance | 308 mm (12.1 inches) |
| Seat Height | 845 mm (33.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 68.0 kg (149.9 pounds) |
Gas Mc 85 17 14 dimensions and frame | |
| Wheels | 1.40 x 17´; 1.60 x 14´ |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 90/100-14 |
| Front Tyre | 70/100-17 |
| Rear Wheel Travel | 289 mm (11.4 inches) |
| Rear Suspension | XACT WP PDS mono shock |
| Front Wheel Travel | 278 mm (10.9 inches) |
| Front Suspension | XACT 43 WP Upside-Down fork, 43 mm |
| Frame | Central-tube with double-cradle. |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 GAS GAS MC 85 17-14 discussion group or the general GAS GAS discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Rake (fork angle) | 26.5° |
| Exhaust system | Aluminium |
| Driveline | 428, Non-sealed chain. Primary drive: 20:64. Final: 13:46. |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.