Gryffin 450 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Janus Gryffin 450 is a classic-styled middleweight motorcycle powered by a reliable 445cc SWM single-cylinder engine producing 30 horsepower. Best suited for riders seeking vintage aesthetics with modern fuel injection and dependable performance, it excels as an accessible everyday commuter and weekend cruiser. Its efficient air-oil cooling and dry-sump lubrication deliver consistent reliability for casual riders prioritizing character over raw power.
2025
General information | |
| Color Options | British Racing Green, custom colours |
| Category | Classic |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet multiplate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Oil & air |
| Ignition | CDI |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Compression Ratio | 10.1:1 |
| Max Power | 30.0 HP (21.9 kW)) @ 7500 RPM |
| Engine Details | SWM engine |
| Capacity | 445.0 ccm (27.15 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 8.33 litres (2.20 US gallons) |
| Wheelbase | 1346 mm (53.0 inches) |
| Overall Length | 2108 mm (83.0 inches) |
| Seat Height | 813 mm (32.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.2004 HP/kg |
| Dry Weight | 149.7 kg (330.0 pounds) |
Gryffin 450 dimensions and frame | |
| Seat | Sargent |
| Wheels | CNC machined aluminum hubs with aluminum alloy rims and stainless steel straight-pull spokes |
| Rear Brakes | Single disc. Single Piston caliper, Brembo |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Two-piston caliper, Brembo |
| Rear Tyre | 4.60-17 |
| Front Tyre | 2.75-21 |
| Rear Suspension | Proprietary swing-arm with dual progressive coil-over Ikon shocks |
| Front Wheel Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Front Suspension | Proprietary leading-link fork with dual progressive coil-over Ikon shocks |
| Frame | DOM tubular steel double cradle |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 144.8 km/h (90.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Janus Gryffin 450 discussion group or the general Janus discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | US brand. |
| Warranty | 2-year unlimited-mileage warranty |
| Instruments | Digital |
| Lubrication system | Dry sump with gerotor pump, cartridge filter, and oil cooler |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Janus Gryffin 450 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.