Gv 300 S Aquila - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 Hyosung GV 300 S Aquila is a lightweight cruiser designed for beginner and middleweight riders seeking an accessible custom bike with retro styling. Powered by a 296cc V-twin producing 29.4 horsepower, it delivers manageable performance and easy handling for urban commuting and casual weekend rides. Known for its affordable price point and classic cruiser aesthetics, the Aquila suits riders prioritizing style and value over high-performance capabilities.
2026
General information | |
| Color Options | Black, Black matte |
| Price | Euro 4899. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Custom / cruiser |
| Model | Hyosung GV 300 S Aquila |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 78.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 3.40 litres/100 km (29.4 km/l or 69.18 mpg) |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Overhead Cams (OHC) |
| Induction | Injection. 2 x BDS26 Mikuni |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 57.0 x 48.8 mm (2.2 x 1.9 inches) |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Max Power | 29.4 HP (21.5 kW)) @ 8500 RPM |
| Engine Details | 60° V-twin |
| Capacity | 296.0 ccm (18.06 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 12.50 litres (3.30 US gallons) |
| Wheelbase | 1435 mm (56.5 inches) |
| Overall Width | 719 mm (28.3 inches) |
| Overall Length | 2282 mm (89.8 inches) |
| Overall Height | 1092 mm (43.0 inches) |
| Seat Height | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.1709 HP/kg |
| Dry Weight | 172.0 kg (379.2 pounds) |
| | |
Gv 300 S Aquila dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. ABS |
| Brake Disc Diameter | 250 mm (9.8 inches) |
| Front Brakes | Single disc. 4 pistons caliper. ABS |
| Rear Tyre | 150/80-15 |
| Front Tyre | 120/80-16 |
| Rear Wheel Travel | 67 mm (2.6 inches) |
| Rear Suspension | Swing arm with Hydraulic Double shock absorber (Preload adjustable) |
| Front Wheel Travel | 136 mm (5.4 inches) |
| Front Suspension | Conventional fork |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 128.0 km/h (79.5 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Hyosung GV 300 S Aquila discussion group or the general Hyosung discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Sold in Germany. |
| Warranty | 24 months limited, 1st year parts and labor, 2nd year parts |
| Instruments | Digital LCD / Analogue |
| Reserve fuel capacity | 2.50 litres (0.66 US gallons) |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| Driveline | Constant mesh |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Model year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.