Headbanger Summertime - 2016 Specifications and Reviews
The 2016 Headbanger Summertime is an Italian cruiser designed for riders seeking classic styling with modern braking performance. Known for its low 660mm seat height and compact 1,600mm wheelbase, it excels as an accessible, maneuverable cruiser. The bike features premium Beringer four-piston disc brakes front and rear, delivering confident stopping power for its category.
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2016 |
| Model | Headbanger Summertime |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | 2 in 1 Headbanger |
| Emission details | Euro 3 |
| Clutch | Mulitplate, dry |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Ignition | Electronic |
| Fuel system | Carburettor |
| Engine details | S and S engine |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1530.00 ccm (93.36 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Solo seat |
| Rear brakes diameter | 292 mm (11.5 inches) |
| Rear brakes | Single disc. HB Beringer caliper 4-piston caliper |
| Front brakes diameter | 292 mm (11.5 inches) |
| Front brakes | Single disc. HB Beringer caliper 4-piston caliper |
| Rear tyre | 130/90-16 |
| Front tyre | 90/90-21 |
| Front Suspension | Telescopic fork, 43 mm |
| Rake (fork angle) | 34.0° |
| Frame type | HB Softail |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Wheelbase | 1,600 mm (63.0 inches) |
| Overall length | 2,260 mm (89.0 inches) |
| Seat height | 660 mm (26.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 235.0 kg (518.1 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Italian brand. |
| Electrical | 12 V |
| Starter | Electric |
| Color options | Custom colors |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.