Headbanger Gypsy Soul - 2013 Specifications and Reviews
The 2013 Headbanger Gypsy Soul is a custom cruiser built around a potent 1530cc S&S V-twin engine, appealing to riders seeking authentic, ground-hugging style with substantial power. Known for its hardtail or softail frame options and distinctive HB exhaust note, it delivers classic cruiser character with modern performance. Best suited for experienced riders who value individuality and raw mechanical simplicity over comfort.
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2013 |
| Model | Headbanger Gypsy Soul |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | HB exhaust 2 in 2 |
| Emission details | Euro 3 homologation |
| Clutch | Dry Multiple Disc mechanical lever operated |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Dry sump lubrication |
| Fuel system | Carburettor |
| Engine details | S and S engine |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1530.00 ccm (93.36 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 292 mm (11.5 inches) |
| Rear brakes | Single disc. HB Beringer caliper |
| Front brakes diameter | 292 mm (11.5 inches) |
| Front brakes | Single disc. HB Beringer caliper |
| Rear tyre dimensions | 130/90-16 |
| Front tyre dimensions | 90/90-21 |
| Front suspension | Springer with shock absorber |
| Rake (fork angle) | 34.0° |
| Frame type | HB hardtail or HB softail |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Wheelbase | 1,640 mm (64.6 inches) |
| Overall width | 406 mm (16.0 inches) |
| Overall length | 2,300 mm (90.6 inches) |
| Seat height | 600 mm (23.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 233.0 kg (513.7 pounds) |
Other specs | |
| Wheelbase | 1,800 mm (70.9 inches) |
| Ground clearance | 230 mm (9.1 inches) |
| Overall height | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Rear Suspension | Independent coil springs and hydraulic dampers |
| Front Suspension | Independent coil springs and hydraulic dampers |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Valves per cylinder | 4 |
| Top speed | 45.0 km/h (28.0 mph) |
| Capacity: | 1300.00 ccm (79.33 cubic inches) |
| Model | Gibbs Quadski |
| Comments | US made. |
| Color options | Custom color |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.