Street Triple 765RS - 2026 Specifications and Reviews
2026
Engine and Transmission Specifications | |
| Gearbox | 6 speed |
| Clutch | Wet, multi-plate, slip & assist |
| Final Drive | X-ring chain |
| Exhaust System | Stainless steel 3 into 1 header system with low single sided stainless steel silencer |
| Max Torque | 59 ft lb @ 9,500 rpm |
| Max Power | 130 PS / 128 HP (95.6 kW) @ 12,000 rpm |
| Compression Ratio | 13.25:1 |
| Capacity | 765 cc |
Physical measures and capacities | |
| Wet Weight | 414 lb (188 kg) |
| Fuel Capacity | 3.96 US gal (15 litres) |
| Wheelbase | 55.08 in (1399 mm) |
| Seat Height | 32.91 in Standard. 31.42 with accessory low seat and suspension adaption |
| Overall Height | 41.89 in (1064 mm) |
| Overall Width | 31.18 in (792 mm) |
| | |
Street Triple 765RS dimensions and frame | |
| Trail | 3.81 in (96.9 mm) |
| Rake | 23.2 º |
| Rear Brakes | Single 220 mm disc, Brembo single piston caliper, OC-ABS |
| Front Brakes | Twin 310 mm floating discs, Brembo Stylema 4-piston radial monobloc calipers, OC-ABS, Brembo MCS radial master cylinder |
| Rear Suspension | Öhlins STX40 piggyback reservoir monoshock, adjustable compression and rebound damping, and preload adjustment. 131.2mm wheel travel |
| Front Suspension | Showa 41 mm upside down Big Piston Forks (BPF), adjustable compression and rebound damping, and preload adjustment. 115mm wheel travel |
| Rear Tyre | 180/55 ZR 17 |
| Front Tyre | 120/70 ZR 17 |
| Frame | Aluminum twin spar frame with 2 piece high pressure die cast rear subframe |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.