Hypermotard 698 Mono - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Ducati Hypermotard 698 Mono is a lightweight, agile naked bike designed for riders seeking spirited urban riding and playful handling. Known for its approachable 659cc engine, compact proportions, and modern electronics including cornering ABS and traction control, it excels in city environments while remaining fun-focused. The single-cylinder configuration delivers character-rich performance with minimal complexity.
2025
General information | |
| Color Options | Ducati Red/black/grey, Ducati Red |
| Category | Super motard |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 111.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.80 litres/100 km (20.8 km/l or 49.00 mpg) |
| Clutch | Slipper and self-servo wet multiplate clutch, hydraulic control |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Desmodromic valve control |
| Induction | Injection. 62 mmThrottle bodies with full Ride by Wire system |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 116.0 x 62.4 mm (4.6 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 13.1:1 |
| Max Torque | 63.0 Nm (6.4 kgf-m or 46.5 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Engine Details | 2-balance countershafts |
| Capacity | 659.0 ccm (40.21 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 12.00 litres (3.17 US gallons) |
| Wheelbase | 1443 mm (56.8 inches) |
| Seat Height | 849 mm (33.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 163.0 kg (359.4 pounds) |
| | |
Hypermotard 698 Mono dimensions and frame | |
| Wheels | Y shaped 5-spoke light alloy. Pirelli Diablo Rosso IV tyres. |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Single piston floating calliper, |
| Brake Disc Diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS. Aluminum flange disc, Brembo M4.32 calliper, radial pump with adjustable lever. |
| Rear Tyre | 160/60-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 240 mm (9.4 inches) |
| Rear Suspension | Progressive linkage with Sachs fully adjustable monoshock. Aluminium double-sided swingarm. |
| Front Wheel Travel | 215 mm (8.5 inches) |
| Front Suspension | Ø 45 mm Marzocchi fully adjustable aluminum fork |
| Trail | 108 mm (4.3 inches) |
| Frame | Tubular steel trellis |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Ducati Hypermotard 698 Mono discussion group or the general Ducati discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Service interval | 15000 km/9000 miles/12 months. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Riding Modes, Power modes, Bosch Cornering ABS, Traction Control, Wheelie Control, Engine Brake Control. |
| Warranty | 2 years unlimited mileage |
| Lighting | LED lights |
| Electrical | Lithium-ion battery |
| Instruments | 3.8 inch LCD display with Improved Black Nematic (IBN) technology |
| Alternate seat height | 904 mm (35.6 inches) If adjustable, highest setting. |
| Rake (fork angle) | 26.1° |
| Exhaust system | 1-2 exhaust system, double aluminum mufflers, catalytic converter and lambda probe. |
| Driveline | Chain 520; Front sprocket 15; Rear sprocket 42 |
| Power | 77.5 HP (56.6 kW)) @ 9750 RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |
| Motorcycle name | Ducati Hypermotard 698 Mono |































Please Login or Register if you would like to leave a comment.