Hypermotard 950 Rve - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Ducati Hypermotard 950 RVE is a lightweight, agile naked bike designed for riders seeking thrilling urban performance and playful handling. Known for its punchy engine, nimble chassis, and advanced electronics including ride modes and traction control, it excels at delivering pure riding enjoyment on both city streets and twisty roads.
2025
General information | |
| Color Options | Ducati Red/black/white |
| Category | Super motard |
| Year | 2025 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 123.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.30 litres/100 km (18.9 km/l or 44.38 mpg) |
| Clutch | Slipper and self-servo wet multiplate clutch mechanically operated |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Desmodromic valve control |
| Induction | Injection. 53 mmThrottle bodies with full Ride by Wire system |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 94.0 x 67.5 mm (3.7 x 2.7 inches) |
| Compression Ratio | 13.3:1 |
| Max Torque | 96.0 Nm (9.8 kgf-m or 70.8 ft.lbs) @ 7250 RPM |
| Max Power | 114.0 HP (83.2 kW)) @ 9000 RPM |
| Engine Details | Testastretta 11° L-Twin engine |
| Engine Type | V2, four-stroke |
| Capacity | 937.0 ccm (57.18 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 14.50 litres (3.83 US gallons) |
| Wheelbase | 1498 mm (59.0 inches) |
| Ground Clearance | 203 mm (8.0 inches) |
| Overall Width | 899 mm (35.4 inches) |
| Overall Length | 2144 mm (84.4 inches) |
| Overall Height | 1209 mm (47.6 inches) |
| Seat Height | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.6477 HP/kg |
| Wet Weight | 198.0 kg (436.5 pounds) |
| Dry Weight | 176.0 kg (388.0 pounds) |
Hypermotard 950 Rve dimensions and frame | |
| Wheels | 3-spoke forged light alloy. Pirelli Diablo Rosso III tyres. |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Brake Disc Diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Tyre | 180/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear Suspension | Progressive linkage with adjustable spring preload and rebound damping Sachs monoshock. Aluminium single-sided swingarm. |
| Front Wheel Travel | 170 mm (6.7 inches) |
| Front Suspension | Marzocchi aluminum fully adjustable, upside-down Ø 45 mm |
| Trail | 104 mm (4.1 inches) |
| Frame | Tubular steel trellis |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Ducati Hypermotard 950 RVE discussion group or the general Ducati discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Service interval | 15000 km/9000 miles/12 months. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Ride modes. Power modes. Traction control. Wheelie control. Quick shifter up/down. USB. |
| Warranty | 2 years unlimited mileage |
| Instruments | TFT colour display |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| Exhaust system | Double under-tail aluminum muffler; catalytic converter and two lambda probes. |
| Driveline | . |
| Motorcycle name | Ducati Hypermotard 950 RVE |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.