Hypermotard 950 SP - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Ducati Hypermotard 950 SP is a versatile middleweight streetfighter designed for riders seeking playful agility and urban practicality. Known for its lightweight handling, upright ergonomics, and Ducati's signature style, it excels in city commuting and spirited road riding with modern electronics enhancing control and confidence.
2025
General information | |
| Color Options | Ducati Red/grey/white |
| Price | US$ 19795. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Super motard |
| Model | Ducati Hypermotard 950 SP |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 123.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.30 litres/100 km (18.9 km/l or 44.38 mpg) |
| Clutch | Slipper and self-servo wet multiplate clutch mechanically operated |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Desmodromic valve control |
| Induction | Injection. 53 mmThrottle bodies with full Ride by Wire system |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 94.0 x 67.5 mm (3.7 x 2.7 inches) |
| Compression Ratio | 13.3:1 |
| Max Torque | 96.0 Nm (9.8 kgf-m or 70.8 ft.lbs) @ 7250 RPM |
| Engine Details | Testastretta 11° L-Twin engine |
| Capacity | 937.0 ccm (57.18 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 14.50 litres (3.83 US gallons) |
| Wheelbase | 1498 mm (59.0 inches) |
| Ground Clearance | 203 mm (8.0 inches) |
| Overall Width | 899 mm (35.4 inches) |
| Overall Length | 2144 mm (84.4 inches) |
| Overall Height | 1209 mm (47.6 inches) |
| Seat Height | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.6514 HP/kg |
| Wet Weight | 197.0 kg (434.3 pounds) |
| Dry Weight | 175.0 kg (385.8 pounds) |
Hypermotard 950 SP dimensions and frame | |
| Wheels | Marchesini forged wheels. Pirelli Diablo Supercorsa SP tyres. |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Brake Disc Diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Tyre | 180/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 175 mm (6.9 inches) |
| Rear Suspension | Ohlins linkage with adjustable spring preload and rebound damping Sachs monoshock. Aluminium single-sided swingarm. |
| Front Wheel Travel | 185 mm (7.3 inches) |
| Front Suspension | Ohlins fully adjustable, upside-down Ø 45 mm |
| Trail | 104 mm (4.1 inches) |
| Frame | Tubular steel trellis |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Ducati Hypermotard 950 SP discussion group or the general Ducati discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Service interval | 15000 km/9000 miles/12 months. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Ride modes. Power modes. Traction control. Wheelie control. Quick shifter up/down. Carbon fibre components. USB. |
| Warranty | 2 years unlimited mileage |
| Instruments | TFT colour display |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| Exhaust system | Double under-tail aluminum muffler; catalytic converter and two lambda probes. |
| Driveline | . |
| Power | 114.0 HP (83.2 kW)) @ 9000 RPM |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Year | 2025 |































Please Login or Register if you would like to leave a comment.