Hypermotard 950 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Ducati Hypermotard 950 is a versatile middleweight hyper-naked that excels for riders seeking playful agility and accessible performance. Known for its nimble handling, upright ergonomics, and engaging character, it balances everyday practicality with spirited fun on both road and light off-road terrain.
2025
General information | |
| Color Options | Ducati Red/black |
| Price | US$ 15955. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Super motard |
| Model | Ducati Hypermotard 950 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 123.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.30 litres/100 km (18.9 km/l or 44.38 mpg) |
| Clutch | Slipper and self-servo wet multiplate clutch mechanically operated |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Desmodromic valve control |
| Induction | Injection. 53 mmThrottle bodies with full Ride by Wire system |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 94.0 x 67.5 mm (3.7 x 2.7 inches) |
| Compression Ratio | 13.3:1 |
| Max Torque | 96.0 Nm (9.8 kgf-m or 70.8 ft.lbs) @ 7250 RPM |
| Max Power | 114.0 HP (83.2 kW)) @ 9000 RPM |
| Engine Details | Testastretta 11° L-Twin engine |
| Capacity | 937.0 ccm (57.18 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 14.50 litres (3.83 US gallons) |
| Wheelbase | 1493 mm (58.8 inches) |
| Seat Height | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 204.0 kg (449.7 pounds) |
| | |
Hypermotard 950 dimensions and frame | |
| Wheels | 3-spoke forged light alloy. Pirelli Diablo Rosso III tyres. |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Brake Disc Diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Tyre | 180/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear Suspension | Progressive linkage with adjustable spring preload and rebound damping Sachs monoshock. Aluminium single-sided swingarm. |
| Front Wheel Travel | 170 mm (6.7 inches) |
| Front Suspension | Marzocchi aluminum fully adjustable, upside-down Ø 45 mm |
| Trail | 104 mm (4.1 inches) |
| Frame | Tubular steel trellis |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Ducati Hypermotard 950 discussion group or the general Ducati discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Service interval | 15000 km/9000 miles/12 months. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Ride modes. Power modes. Traction control. Wheelie control. USB. |
| Warranty | 2 years unlimited mileage |
| Instruments | TFT colour display |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| Exhaust system | Double under-tail aluminum muffler; catalytic converter and two lambda probes. |
| Driveline | . |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Model year | 2025 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.