Indian Chieftain Elite - 2024 Specifications and Reviews
The 2024 Indian Chieftain Elite is a premium cruiser built for riders seeking classic American styling with modern performance. Powered by the Thunder Stroke 116 engine delivering 92 horsepower and 171 Nm of torque, it excels at relaxed highway cruising and boulevard riding. Best known for its commanding presence, comfortable ergonomics, and refined V-twin character, it suits experienced cruiser enthusiasts who value heritage and comfort equally.
General information | |
| Price as new | Do you know this bike?Click here to rate it. We miss 2 votes to show the rating. |
| Category | Custom / cruiser |
| Model year | 2024 |
| Model name | Indian Chieftain Limited |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Split dual exhaust with cross-over |
| Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Transmission type | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Fuel system | Injection. Closed loop fuel injection, 54 mm bore |
| Bore x stroke | 103.2 x 113.0 mm (4.1 x 4.4 inches) |
| Compression | 11.1:1 |
| Torque | 170.9 Nm (17.4 kgf-m or 126.0 ft.lbs) @ 2900 RPM |
| Power output | 92.0 HP (67.2 kW)) |
| Engine details | Thunder Stroke® 116 engine |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1890.0 ccm (115.33 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Dual leather seat |
| Wheels | 10-Spoke Contrast Cut. Metzeler Cruisetec tires. |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Floating disc. 2-piston caliper. |
| Diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS. Floating discs. 4 piston caliper. |
| Rear tire | 180/60-R16 |
| Front tire | 130/60-B19 |
| Rear wheel travel | 114 mm (4.5 inches) |
| Rear suspension | Single Shock with air adjust |
| Front wheel travel | 119 mm (4.7 inches) |
| Front suspension | Telescopic fork, 46 mm |
| Trail | 150 mm (5.9 inches) |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| Frame type | Cast aluminium |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 20.80 litres (5.50 US gallons) |
| Wheelbase | 1668 mm (65.7 inches) |
| Ground clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Overall width | 1023 mm (40.3 inches) |
| Overall length | 2506 mm (98.7 inches) |
| Overall height | 1310 mm (51.6 inches) |
| Seat height | 650 mm (25.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.2563 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 373.0 kg (822.3 pounds) |
| Dry weight | 359.0 kg (791.5 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Ride Command with connected services such as real time traffice weather and traffic overlay includes a complimentary 2-year trial for connected features. 7´ Ride Command® Touchscreen Display with Navigation and Apple CarPlay® integration; Power Windshield. Keyless Ignition; 100 Watt Audio System with AM/FM, Bluetooth, USB, Smartphone Compatible Input, and Weatherband. 12V Charging Port. |
| Factory warranty | 2 years |
| Carrying capacity | Hard saddle bags. |
| Light | Pathfinder LED Headlamp/Tail/Brake/Turn Signal |
| Instruments | 7 in touchscreen. Fairing-mounted featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. |
| Starter | Electric |
| Color options | Black Metallic, Silver Quartz Metallic, Spirit Blue Metallic |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.