Junak 121 FL - 2020 Specifications and Reviews
The 2020 Junak 121 FL is a Polish-made cruiser designed for casual riders seeking affordable, easy-to-ride motorcycling. Its low 780mm seat height and lightweight 130kg frame make it accessible for beginners, while the shaft drive transmission and dual braking system provide reliable everyday performance and user-friendly operation.
2020
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2020 |
| Model | Junak 121 FL |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Fuel control | Overhead Cams (OHC) |
| Fuel system | Injection |
| Top speed | 90.0 km/h (55.9 mph) |
| Power | 10.7 Horsepower">HP (7.8 Kilowatt">kW)) @ 8500 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 125.0 ccm (7.63 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tire | 130/70-17 |
| Front tire | 130/70-17 |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 18.00 litres (4.76 US gallons) |
| Overall width | 760 mm (29.9 inches) |
| Overall length | 1980 mm (78.0 inches) |
| Overall height | 1112 mm (43.8 inches) |
| Seat height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0825 HP/kg |
| Dry weight | 130.0 kg (286.6 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Polish Brand |
| Starter | Electric & kick |
| Color options | Red, Blue, Black |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.