Junak 126 CM - 2020 Specifications and Reviews
The 2020 Junak 126 CM is a Polish-made retro cruiser designed for novice and casual riders seeking affordable, reliable commuting. Known for its classic styling with dual ignition options and comfortable ergonomics, this lightweight machine excels as an accessible entry-level motorcycle for everyday riding.
2020
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2020 |
| Model | Junak 126 CM |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Fuel control | Overhead Cams (OHC) |
| Fuel system | Injection |
| Top speed | 90.0 km/h (55.9 mph) |
| Power | 10.7 Horsepower">HP (7.8 Kilowatt">kW)) @ 8500 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 125.0 ccm (7.63 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tire | 110/80-17 |
| Front tire | 90/90-17 |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 15.00 litres (3.96 US gallons) |
| Overall width | 760 mm (29.9 inches) |
| Overall length | 1965 mm (77.4 inches) |
| Overall height | 1090 mm (42.9 inches) |
| Seat height | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0819 HP/kg |
| Dry weight | 131.0 kg (288.8 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Polish Brand |
| Starter | Electric & kick |
| Color options | White/Red, White/Blue, White/Green, Black/Broen, Black/Red |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.