K5 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | White/black/orange |
| Category | Enduro / offroad |
| Model | Kayo K5 |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | CDI |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Carburettor |
| Bore x Stroke | 74.0 x 65.0 mm (2.9 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Max Torque | 23.0 Nm (2.3 kgf-m or 17.0 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 279.6 ccm (17.06 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 7.50 litres (1.98 US gallons) |
| Wheelbase | 1455 mm (57.3 inches) |
| Ground Clearance | 280 mm (11.0 inches) |
| Overall Width | 815 mm (32.1 inches) |
| Overall Length | 2145 mm (84.4 inches) |
| Overall Height | 1240 mm (48.8 inches) |
| Seat Height | 925 mm (36.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.2139 HP/kg |
| Dry Weight | 119.1 kg (262.6 pounds) |
|
|
K5 dimensions and frame |
| Wheels | Wire spoked. 21 inch front. 18 inch rear. |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Suspension | 470 mm Adjustable |
| Front Suspension | 880 mm Adjustable |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kayo K5 discussion group or the general Kayo discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Chinese brand. |
| Output | 25.5 HP (18.6 kW)) @ 8500 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.