T2 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Orange/white |
| Category | Enduro / offroad |
| Model | Kayo T2 |
|
|
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric & kick |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | CDI |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Carburettor |
| Bore x Stroke | 65.5 x 66.2 mm (2.6 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 9.3:1 |
| Max Torque | 17.5 Nm (1.8 kgf-m or 12.9 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 223.0 ccm (13.61 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 10.00 litres (2.64 US gallons) |
| Wheelbase | 1390 mm (54.7 inches) |
| Ground Clearance | 255 mm (10.0 inches) |
| Overall Width | 820 mm (32.3 inches) |
| Overall Length | 2070 mm (81.5 inches) |
| Overall Height | 1150 mm (45.3 inches) |
| Seat Height | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.1504 HP/kg |
| Dry Weight | 107.0 kg (235.9 pounds) |
T2 dimensions and frame |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Suspension | 430 mm Non-Adjustable |
| Front Suspension | 800 mm Non-Adjustable |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kayo T2 discussion group or the general Kayo discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Chinese brand |
| Output | 16.1 HP (11.7 kW)) @ 7500 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.