Kasinski Prima 150 - 2012 Specifications and Reviews
The 2012 Kasinski Prima 150 is a practical automatic scooter designed for urban commuters and budget-conscious riders seeking economical daily transportation. Powered by a reliable 150cc four-stroke single-cylinder engine producing 12.2 horsepower, it emphasizes fuel efficiency and ease of use. Known for its simple, accessible design and low maintenance requirements, the Prima 150 is best suited for beginner riders and those prioritizing affordability over performance.
2012
General information | |
| Category | Scooter |
| Year | 2012 |
| Model | Kasinski Prima 150 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | CVT |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Wet sump |
| Ignition | CDI |
| Fuel control | SOHC |
| Fuel system | Carburettor. PD 27 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 62.2 x 48.6 mm (2.4 x 1.9 inches) |
| Power | 12.20 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 150.00 ccm (9.15 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 130/60-13 |
| Front tyre dimensions | 130/60-13 |
| Rear suspension | Dual shocks, adjustable |
| Front suspension | Telescopic fork |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 1.10 litres (0.07 quarts) |
| Fuel capacity | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Wheelbase | 1,355 mm (53.3 inches) |
| Ground clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Overall width | 670 mm (26.4 inches) |
| Overall length | 2,033 mm (80.0 inches) |
| Overall height | 1,140 mm (44.9 inches) |
| Power/weight ratio | 0.1151 HP/kg |
| Dry weight | 106.0 kg (233.7 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Comments | Chinese bike |
| Seat height | 715 mm (28.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Rear tyre | 110/90-18 |
| Front tyre | 90/90-18 |
| Clutch | Wet type, muti plate, hand operation |
| Bore x Stroke | 57.0 x 57.8 mm (2.2 x 2.3 inches) |
| Compression | 10.5:1 |
| Torque | 13.20 Nm (1.3 kgf-m or 9.7 ft.lbs) @ 6000 Revolutions">RPM |
| Capacity: | 147.00 ccm (8.97 cubic inches) |
| Model | Jianshe JS150-A-F3 |
| Modifications compared to previous model | Brazilian scooter. |
| Color options | Bordeaux/beige, green/beige, yellow |
| Electrical | 12 V 9 Ah battery |
| Starter | Electric & kick |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.