Kasinski Soft 50 - 2012 Specifications and Reviews
The 2012 Kasinski Soft 50 is an entry-level scooter designed for beginner riders and urban commuters seeking affordable, reliable transportation. Powered by a modest 3.5 hp four-stroke single-cylinder engine, it excels in city riding with its lightweight design and economical fuel consumption. Best known for its simplicity and ease of maintenance, this model represents practical everyday mobility for cost-conscious riders.
2012
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Wet multidisk |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 4-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Wet sump |
| Ignition | CDI |
| Fuel control | SOHC |
| Fuel system | Carburettor. PD 27 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 39.0 x 41.4 mm (1.5 x 1.6 inches) |
| Power | 3.50 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 49.50 ccm (3.02 cubic inches) |
| Category | Scooter |
| Year | 2012 |
| Model | Kasinski Soft 50 |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear tyre dimensions | 2.75-17 |
| Front tyre dimensions | 2.50-17 |
| Rear suspension | Dual shocks, adjustable |
| Front suspension | Telescopic fork |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 0.90 litres (0.06 quarts) |
| Fuel capacity | 3.50 litres (0.92 gallons) |
| Wheelbase | 1,230 mm (48.4 inches) |
| Ground clearance | 120 mm (4.7 inches) |
| Overall width | 680 mm (26.8 inches) |
| Overall length | 1,920 mm (75.6 inches) |
| Overall height | 1,060 mm (41.7 inches) |
| Power/weight ratio | 0.0389 HP/kg |
| Dry weight | 90.0 kg (198.4 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Chinese bike |
| Seat height | 715 mm (28.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Rear tyre | 110/90-18 |
| Front tyre | 90/90-18 |
| Bore x Stroke | 57.0 x 57.8 mm (2.2 x 2.3 inches) |
| Compression | 10.5:1 |
| Torque | 13.20 Nm (1.3 kgf-m or 9.7 ft.lbs) @ 6000 Revolutions">RPM |
| Capacity: | 147.00 ccm (8.97 cubic inches) |
| Model | Jianshe JS150-A-F3 |
| Modifications compared to previous model | Brazilian scooter. |
| Color options | Red, grey |
| Electrical | 12 V 6 Ah battery |
| Starter | Electric & kick |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.