Kawasaki KLX 140 - 2012 Specifications and Reviews
The 2012 Kawasaki KLX 140 is a lightweight dual-sport designed for young riders and beginners seeking an affordable entry into off-road riding. Known for its nimble handling and low 780mm seat height, it excels in tight trails and technical terrain while remaining manageable for less experienced riders. Electric starting and compact dimensions make it accessible and user-friendly for novice adventurers.
General information | |
| Category | Enduro / offroad |
| Year | 2012 |
| Model | Kawasaki KLX 140 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Ignition | CDI |
| Fuel control | SOHC |
| Fuel system | Carburettor. Keihin PB20 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore x stroke | 58.0 x 54.4 mm (2.3 x 2.1 inches) |
| Compression | 9.5:1 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 144.00 ccm (8.79 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 186 mm (7.3 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 90/100-14 |
| Front tyre dimensions | 70/100-17 |
| Rear suspension | UNI-TRAK linkage system and single shock with 5-way preload adjustability / 7.1 in. |
| Front suspension | 33mm telescopic fork / 7.1 in. |
| Trail | 84 mm (3.3 inches) |
| Rake (fork angle) | 27.0° |
| Frame type | High-Tensile steel, box-section perimeter |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 5.68 litres (1.50 gallons) |
| Wheelbase | 1,260 mm (49.6 inches) |
| Ground clearance | 236 mm (9.3 inches) |
| Overall width | 790 mm (31.1 inches) |
| Overall length | 1,821 mm (71.7 inches) |
| Overall height | 1,049 mm (41.3 inches) |
| Seat height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 93.0 kg (205.0 pounds) |
Other specs | |
| Light | Dual removable 30w headlights / LED taillight / brake light |
| Instruments | Neutral indicator, reverse indicator |
| Wheelbase | 965 mm (38.0 inches) |
| Rear tyre | 18/9-8 |
| Front tyre | 18/7-8 |
| Rear Suspension | Swingarm with single shock absorber / 2.9 in. |
| Front Suspension | Single A-arm with twin shock absorbers / 2.8 in. |
| Bore x Stroke | 47.0 x 51.8 mm (1.9 x 2.0 inches) |
| Compression | 10.0:1 |
| Model | Kawasaki KFX 90 |
| Color options | Lime Green |
| Factory warranty | 6 months base warranty |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.