Kawasaki KLX 230S - 2022 Specifications and Reviews
The 2022 Kawasaki KLX 230S is an accessible single-cylinder enduro designed for beginner and intermediate off-road riders seeking affordable adventure. Known for its lightweight handling, reliable 233cc four-stroke engine, and forgiving nature, it excels on trails and light terrain. Its low seat height and manageable power delivery make it ideal for riders building dirt bike skills without breaking the bank.
General information | |
| Price as new | 3.7 Check out the detailed rating of off-road capabilities, engine performance, maintenance cost, etc. Compare with any other bike. |
| Category | Enduro / offroad |
| Year | 2022 |
| Model | Kawasaki KLX 230S |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | Sealed chain |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Forced lubrication, wet sump |
| Ignition | TCBI Electronic Advance |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Fuel system | Injection. DFI® with 32mm Keihin throttle body |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 67.0 x 66.0 mm (2.6 x 2.6 inches) |
| Compression | 11.0:1 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 233.0 ccm (14.22 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Wire spoked |
| Rear brakes | Single disc. Single-piston. Petal disc. Optional ABS. |
| Diameter | 265 mm (10.4 inches) |
| Front brakes | Single disc. Dual-piston. Petal disc. Optional ABS. |
| Rear tire | 100/100-18 |
| Front tire | 80/100-21 |
| Rear wheel travel | 168 mm (6.6 inches) |
| Rear Suspension | Uni-Trak® linkage system and single shock with adjustable spring preload |
| Front wheel travel | 157 mm (6.2 inches) |
| Front Suspension | 37mm telescopic fork |
| Trail | 117 mm (4.6 inches) |
| Rake (fork angle) | 27.5° |
| Frame type | High-tensile steel, box-section perimeter |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 7.57 litres (2.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1379 mm (54.3 inches) |
| Ground clearance | 211 mm (8.3 inches) |
| Overall width | 836 mm (32.9 inches) |
| Overall length | 2080 mm (81.9 inches) |
| Overall height | 1110 mm (43.7 inches) |
| Seat height | 831 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 133.0 kg (293.3 pounds) |
Other specs | |
| Factory warranty | 24 months |
| Starter | Electric |
| Color options | Lime Green, Urban Olive Green/Ebony |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.