Kawasaki KX450X - 2023 Specifications and Reviews
The 2023 Kawasaki KX450X is a competition-focused motocross machine designed for serious amateur and professional riders seeking maximum performance. Powered by a potent 449cc four-stroke single-cylinder engine with advanced fuel injection and liquid cooling, it delivers aggressive power delivery and precise handling. The lightweight aluminum frame and responsive chassis make it ideal for both track racing and off-road competition riding.
General information | |
| Category | Cross / motocross |
| Year | 2023 |
| Model | Kawasaki KX450X |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Wet multi-disc manual clutch and hydraulic clutch actuation |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Ignition | Digital CDI with 3 Coupler Options |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. DFI® with 44mm Keihin throttle body |
| Bore x Stroke | 96.0 x 62.0 mm (3.8 x 2.4 inches) |
| Compression | 12.5:1 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 449.0 ccm (27.40 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Wire spoked |
| Rear brakes | Single disc. Single-piston caliper. |
| Diameter | 270 mm (10.6 inches) |
| Front brakes | Single disc. Semi-floating petal discs |
| Rear tire | 120/80-18 |
| Front tire | 80/100-21 |
| Rear wheel travel | 307 mm (12.1 inches) |
| Rear Suspension | Uni-Trak® gas charged shock with piggyback reservoir with dual-range (4 turns stepless high speed/19-way low-speed) compression damping, 38-way rebound damping and adjustable preload |
| Front wheel travel | 305 mm (12.0 inches) |
| Front Suspension | 49mm inverted telescopic coil-spring fork with 16-way compression damping and 16-way rebound damping |
| Trail | 119 mm (4.7 inches) |
| Rake (fork angle) | 27.6° |
| Frame type | Aluminum perimeter |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 6.20 litres (1.64 US gallons) |
| Wheelbase | 1485 mm (58.5 inches) |
| Ground clearance | 335 mm (13.2 inches) |
| Overall width | 820 mm (32.3 inches) |
| Overall length | 2185 mm (86.0 inches) |
| Overall height | 1265 mm (49.8 inches) |
| Seat height | 950 mm (37.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 111.6 kg (246.0 pounds) |
| Dry weight | 107.0 kg (235.8 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Launch Control. |
| Starter | Electric |
| Color options | Lime Green |
Rider Reviews
Total comments: 1












Please Login or Register if you would like to leave a comment.