Kawasaki Ninja 125 - 2021 Specifications and Reviews
The 2021 Kawasaki Ninja 125 is an entry-level sport motorcycle designed for new riders and commuters seeking an affordable, nimble machine. Powered by a 125cc single-cylinder four-stroke engine producing 15 horsepower, it combines lightweight handling with fuel efficiency and easy manageability. Known for its accessible performance and iconic Ninja styling, it serves as an ideal gateway into sport riding.
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2021 |
| Model | Kawasaki Ninja 125 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Cooling system | Liquid |
| Ignition | Digital |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Fuel system | Injection |
| Bore x Stroke | 58.0 x 47.2 mm (2.3 x 1.9 inches) |
| Compression | 11.7:1 |
| Torque | 11.7 Nm (1.2 kgf-m or 8.6 ft.lbs) @ 7700 Revolutions">RPM |
| Power | 15.0 Horsepower">HP (10.9 Kilowatt">kW)) @ 10000 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 125.0 ccm (7.63 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Diameter | 200 mm (7.9 inches) |
| Front brakes | Double disc |
| Rear tire | 130/70-17 |
| Front tire | 100/80-17 |
| Rear Suspension | Offset laydown single-shock with adjustable preload |
| Front Suspension | Inverted fork |
| Trail | 90 mm (3.5 inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 7.40 litres (1.96 US gallons) |
| Wheelbase | 1330 mm (52.4 inches) |
| Ground clearance | 170 mm (6.7 inches) |
| Overall width | 685 mm (27.0 inches) |
| Overall length | 1935 mm (76.2 inches) |
| Overall height | 1075 mm (42.3 inches) |
| Seat height | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 148.0 kg (326.3 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Starter | Electric |
| Color options | Lime Green/Ebony/Pearl Blizzard White |
Rider Reviews
Total comments: 1















Please Login or Register if you would like to leave a comment.