Kawasaki Versys 650L ABS - 2015 Specifications and Reviews
The 2015 Kawasaki Versys 650L ABS is a versatile middleweight sport-tourer designed for riders seeking adventure on varied terrain. Known for its upright riding position, 145mm suspension travel, and practical saddlebag capacity, it excels at combining road comfort with light off-road capability. The liquid-cooled parallel-twin engine and standard ABS make it an accessible choice for both experienced and intermediate riders exploring diverse landscapes.
2015
General information | |
| Category | Sport touring |
| Year | 2015 |
| Model | Kawasaki Versys 650L ABS |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | O-Ring Chain |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Ignition | TCBI with electronic advance |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. Digital fuel injection with two 38mm Keihin throttle bodies |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 83.0 x 60.0 mm (3.3 x 2.4 inches) |
| Compression | 10.6:1 |
| Torque | 44.80 Nm (4.6 kgf-m or 33.0 ft.lbs) @ 6800 Revolutions">RPM |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Capacity: | 649.00 ccm (39.60 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 250 mm (9.8 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Single-piston caliper. ABS. |
| Front brakes diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Front brakes | Double disc. Two-piston calipers. ABS. |
| Rear tyre | 160/60-17 |
| Front tyre | 120/70-17 |
| Rear wheel travel | 145 mm (5.7 inches) |
| Rear Suspension | Single offset laydown shock with 13-position adjustable rebound damping and adjustable spring preload |
| Front wheel travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork with stepless adjustable rebound and preload |
| Trail | 108 mm (4.3 inches) |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| Frame type | Double pipe diamond frame constructed from high-tensile steel |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 18.93 litres (5.00 gallons) |
| Wheelbase | 1,415 mm (55.7 inches) |
| Ground clearance | 170 mm (6.7 inches) |
| Overall width | 841 mm (33.1 inches) |
| Overall length | 2,165 mm (85.2 inches) |
| Overall height | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Seat height | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 216.0 kg (476.2 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Small windscreen. Sold in Australia. |
| Factory warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Carrying capacity | Saddle bags. |
| Starter | Electric |
| Color options | Metallic Spark Black/Flat Ebony |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.