Kawasaki W175 - 2024 Specifications and Reviews
The 2024 Kawasaki W175 is a lightweight 177cc single-cylinder cruiser ideal for beginner and casual riders seeking an affordable, easy-to-handle machine. Known for its retro styling and manageable 13 hp output, it excels as an economical commuter and entry-level bike that prioritizes simplicity and reliability over performance.
General information | |
| Type | Allround |
| Year model | 2024 |
| Model | Kawasaki W175 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Fuel system | Carburettor |
| Torque | 13.2 Nm (1.3 kgf-m or 9.7 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Effect | 13.0 HP (9.5 kW)) @ 7500 RPM |
| Engine details | Black |
| Type of engine | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 177.0 ccm (10.80 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Dual seat |
| Wheels | Wire spoked |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tire | 100/90-17 |
| Front tire | 80/100-17 |
| Rear suspension | Twin shock absorbers |
| Front suspension | Telescopic fork |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 13.50 litres (3.57 US gallons) |
| Wheelbase | 1275 mm (50.2 inches) |
| Overall width | 765 mm (30.1 inches) |
| Overall length | 1930 mm (76.0 inches) |
| Overall height | 1030 mm (40.6 inches) |
| Power/weight ratio | 0.1032 HP/kg |
| Dry weight | 126.0 kg (277.8 pounds) |
Other specs | |
| Update specs | |
| Comments | Sold in Asia. |
| Instruments | Analogue |
| Color options | Black |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.