Kawasaki Z900 ABS - 2019 Specifications and Reviews
The 2019 Kawasaki Z900 ABS is a middleweight naked bike designed for riders seeking accessible performance and aggressive styling. Known for its potent 948cc parallel-four engine, comfortable ergonomics, and responsive handling, it excels as a versatile daily rider and weekend warrior. Advanced ABS braking and modern chassis geometry make it an excellent choice for both experienced enthusiasts and those stepping up from smaller displacement bikes.
General information | |
| Price as new | 3.8 See the detailed rating of engine performance, design and look, accident risk, etc. Compare with any other motorcycle. |
| Category | Naked bike |
| Year | 2019 |
| Model | Kawasaki Z900 ABS |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | Sealed chain |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Forced lubrication, wet sump |
| Ignition | TCBI with electronic advance |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. DFI with 36mm Keihin throttle bodies |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 73.4 x 56.0 mm (2.9 x 2.2 inches) |
| Compression | 11.8:1 |
| Engine type | In-line four, four-stroke |
| Capacity: | 948.0 ccm (57.85 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Dunlop Sportmax tires |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
| Diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS. Four-piston calipers. |
| Rear tire | 180/55-ZR17 |
| Front tire | 120/70-ZR17 |
| Rear wheel travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear Suspension | Horizontal back-link, stepless rebound damping, adjustable spring preload |
| Front wheel travel | 119 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | 41mm inverted fork with rebound damping and spring preload adjustability |
| Trail | 104 mm (4.1 inches) |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| Frame type | Trellis, high tensile steel |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 17.03 litres (4.50 US gallons) |
| Wheelbase | 1450 mm (57.1 inches) |
| Ground clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Overall width | 826 mm (32.5 inches) |
| Overall length | 2065 mm (81.3 inches) |
| Overall height | 1064 mm (41.9 inches) |
| Seat height | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 210.1 kg (463.1 pounds) |
Other specs | |
| Factory warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Starter | Electric |
| Color options | Metallic Flat Spark Black,Black/Metallic Spark Black, Metallic Moondust Gray/Ebony |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.