Kawasaki Z 250SL ABS - 2015 Specifications and Reviews
The 2015 Kawasaki Z 250SL ABS is a lightweight naked bike ideally suited for beginner and commuter riders. Powered by a 249cc single-cylinder engine producing 32 horsepower, it offers manageable performance with excellent fuel efficiency and nimble handling. Known for its approachable character and reliable ABS braking system, it excels as an affordable entry point into motorcycle ownership.
2015
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2015 |
| Model | Kawasaki Z 250SL ABS |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | O-ring chain |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Forced lubrication, semi-dry sump |
| Ignition | TCBI with digital advance |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Carburettor. Keihin CVK30 x 2 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 62.0 x 41.2 mm (2.4 x 1.6 inches) |
| Compression | 11.6:1 |
| Max RPM RPM | 12500 |
| Top speed | 170.0 km/h (105.6 mph) |
| Power | 32.00 Horsepower">HP (23.4 Kilowatt">kW)) |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Two-piston calipers. ABS. |
| Front brakes diameter | 290 mm (11.4 inches) |
| Front brakes | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. ABS. |
| Rear tyre | 140/70-17 |
| Front tyre | 110/70-17 |
| Rear wheel travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Uni-Trak with adjustable spring preload |
| Front wheel travel | 119 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | 37mm hydraulic telescopic fork |
| Trail | 90 mm (3.5 inches) |
| Rake (fork angle) | 24.0° |
| Frame type | Tube diamond |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Wheelbase | 1,330 mm (52.4 inches) |
| Ground clearance | 180 mm (7.1 inches) |
| Overall width | 700 mm (27.6 inches) |
| Overall length | 1,935 mm (76.2 inches) |
| Overall height | 1,011 mm (39.8 inches) |
| Seat height | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 150.0 kg (330.7 pounds) |
Other specs | |
| Starter | Electric |
| Color options | Green, black |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.