KB4RC - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Bimota Kb4rc is a lightweight, track-focused middleweight sportbike designed for experienced riders seeking precision handling and agility. Built around a rigid aluminum chassis paired with premium Öhlins suspension and Pirelli Supercorsa rubber, it excels at delivering sharp cornering performance and responsive feedback on road courses and spirited street riding.
2025
General information | |
| Color Options | Black/yellow/gold/red |
| Category | Sport |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Clutch | Wet, multi-disc |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. 4 x 38 mm throttle bodies |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 77.0 x 56.0 mm (3.0 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Max Torque | 111.0 Nm (11.3 kgf-m or 81.9 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Max Power | 142.0 HP (103.6 kW)) @ 10000 RPM |
| Engine Details | Kawasaki enegine |
| Capacity | 1043.0 ccm (63.64 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 19.50 litres (5.15 US gallons) |
| Wheelbase | 1390 mm (54.7 inches) |
| Ground Clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Overall Width | 774 mm (30.5 inches) |
| Overall Length | 2050 mm (80.7 inches) |
| Overall Height | 1150 mm (45.3 inches) |
| Seat Height | 802 mm (31.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 194.0 kg (427.7 pounds) |
| | |
KB4RC dimensions and frame | |
| Wheels | Pirelli Diablo Supercorsa V3 SP tires |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc |
| Rear Tyre | 190/50-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-Z17 |
| Rear Wheel Travel | 122 mm (4.8 inches) |
| Rear Suspension | Aluminum alloy Swingarm billet with Öhlins ttX 36 |
| Front Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Suspension | Öhlins front fork FG R and and T 43 NIX30 |
| Trail | 101 mm (4.0 inches) |
| Frame | Front frame trellis made by Hi-resistance steel with Aluminum alloy plates billet machined |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Bimota KB4RC discussion group or the general Bimota discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Carbon fiber bodywork. |
| Instruments | Digital |
| Oil capacity | 3.80 litres (4.02 US quarts) |
| Alternate seat height | 818 mm (32.2 inches) If adjustable, highest setting. |
| Rake (fork angle) | 24.0° |
| Lubrication system | Forced Lubrication, wet sump |
| Engine type | In-line four, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Bimota KB4RC |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.