Keeway RK III 125S - 2014 Specifications and Reviews
The 2014 Keeway RK III 125S is an entry-level sport bike designed for beginner and budget-conscious riders seeking an affordable introduction to sportier motorcycling. Powered by an 11 HP single-cylinder four-stroke engine, it delivers modest performance suitable for city commuting and light touring. Known for its lightweight handling and accessible price point, the RK III 125S prioritizes practicality and ease of use over raw power.
2014
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2014 |
| Model | Keeway RK III 125S |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Wet, multiple-plate |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Pressure splash lubrication |
| Ignition | TLI |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Fuel system | Carburettor |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) |
| Compression | 9.0:1 |
| Torque | 9.20 Nm (0.9 kgf-m or 6.8 ft.lbs) @ 7000 Revolutions">RPM |
| Power | 11.00 Horsepower">HP (8.0 Kilowatt">kW)) @ 8500 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 124.10 ccm (7.57 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Dual saet |
| Wheels | Black, 5-spoke rims |
| Rear brakes diameter | 190 mm (7.5 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear tyre | 3.25-18 |
| Front tyre | 2.75-18 |
| Rear wheel travel | 55 mm (2.2 inches) |
| Rear Suspension | Telescopic coil spring oil damped |
| Front wheel travel | 128 mm (5.0 inches) |
| Front Suspension | Telescopic forks |
| Frame type | Straddle typ |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Wheelbase | 1,320 mm (52.0 inches) |
| Ground clearance | 150 mm (5.9 inches) |
| Overall width | 730 mm (28.7 inches) |
| Overall length | 2,060 mm (81.1 inches) |
| Overall height | 1,120 mm (44.1 inches) |
| Seat height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0859 HP/kg |
| Dry weight | 128.0 kg (282.2 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Keeway is the American and European brand name of Qianjiang Group, China. |
| Instruments | Analog/digital |
| Starter | Electric & kick |
| Color options | Orange |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.