Leoncino 500 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Benelli Leoncino 500 is a nimble super motard that combines street-focused versatility with spirited performance for riders seeking accessible fun. Its parallel-twin engine delivers 46.9 horsepower with responsive mid-range torque, making it equally capable on urban commutes and twisty backroads. Best known for its retro styling and manageable power delivery, the Leoncino 500 suits intermediate riders wanting genuine riding enjoyment without overwhelming complexity.
2025
General information | |
| Color Options | Red, Black, Green, Silver |
| Category | Super motard |
| Model | Benelli Leoncino 500 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Catalytic converter and oxygen sensors. |
| Emission | 51.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 2.20 litres/100 km (45.5 km/l or 106.92 mpg) |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | T.C.I |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Throttle body ø 37 mm |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 69.0 x 66.8 mm (2.7 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Max Torque | 46.0 Nm (4.7 kgf-m or 33.9 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Max Power | 46.9 HP (34.3 kW)) @ 8500 RPM |
| Capacity | 500.0 ccm (30.51 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 13.50 litres (3.57 US gallons) |
| Wheelbase | 1460 mm (57.5 inches) |
| Ground Clearance | 160 mm (6.3 inches) |
| Overall Width | 875 mm (34.4 inches) |
| Overall Length | 2160 mm (85.0 inches) |
| Overall Height | 1160 mm (45.7 inches) |
| Seat Height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 207.0 kg (456.4 pounds) |
| | |
Leoncino 500 dimensions and frame | |
| Wheels | Aluminum alloy |
| Rear Brakes | Single disc. ABS |
| Brake Disc Diameter | 260 mm (10.2 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS |
| Rear Tyre | 160/60-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 51 mm (2.0 inches) |
| Rear Suspension | Mono-shock-absorber, preload adjustable |
| Front Wheel Travel | 125 mm (4.9 inches) |
| Front Suspension | Upside-down forks, adjustable rebound |
| Frame | Steel tubes |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 160.0 km/h (99.4 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Benelli Leoncino 500 discussion group or the general Benelli discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Bike made in China. |
| Reserve fuel capacity | 3.00 litres (0.79 US gallons) |
| Lubrication system | Forced lubrication, wet sump |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Model year | 2025 |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.