MH NKR 125 - 2021 Specifications and Reviews
The 2021 MH NKR 125 is an entry-level naked bike ideal for new riders and urban commuters seeking an affordable, fuel-efficient machine. Its lightweight single-cylinder engine delivers 11 horsepower with nimble handling characteristics, making it perfect for navigating city traffic. Known for reliable performance and exceptional fuel economy at 2.2 liters per 100km, this 125cc offers practical everyday transportation.
2021
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2021 |
| Model | MH NKR 125 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Greenhouse gases | 51.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 2.20 litres/100 km (45.5 km/l or 106.92 mpg) |
| Clutch | Wet, multidisk |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Ignition | C.D.I. |
| Fuel system | Injection |
| Top speed | 105.0 km/h (65.2 mph) |
| Torque | 19.0 Nm (1.9 kgf-m or 14.0 ft.lbs) @ 7500 Revolutions">RPM |
| Power | 11.0 Horsepower">HP (8.0 Kilowatt">kW)) @ 9000 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 125.0 ccm (7.63 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tire | 130/70-17 |
| Front tire | 90/90-17 |
| Rear Suspension | Single Shock Absorber |
| Front Suspension | Upside Down Forks |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 16.00 litres (4.23 US gallons) |
| Wheelbase | 1310 mm (51.6 inches) |
| Overall width | 766 mm (30.2 inches) |
| Overall length | 1928 mm (75.9 inches) |
| Overall height | 1081 mm (42.6 inches) |
| Seat height | 777 mm (30.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0932 HP/kg |
| Dry weight | 118.0 kg (260.1 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Comments | Brand previously called Motorhispania. Made in Spain. |
| Starter | Electric |
| Color options | Blue, Black |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.