MH Viro 350 - 2023 Specifications and Reviews
The 2023 MH Viro 350 is a practical mid-size scooter designed for commuters seeking reliable daily transportation with decent fuel efficiency. Powered by a 350cc single-cylinder four-stroke engine delivering 27 horsepower, it offers smooth acceleration and manageable handling for both experienced and novice riders. Known for its economical performance and low emissions, this scooter excels in urban environments and highway cruising.
2023
General information | |
| Category | Scooter |
| Year | 2023 |
| Model | MH Viro 350 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Greenhouse gases | 53.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 2.30 litres/100 km (43.5 km/l or 102.27 mpg) |
| Cooling system | Liquid |
| Ignition | C.D.I. |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Fuel system | Injection |
| Valves per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) |
| Torque | 28.5 Nm (2.9 kgf-m or 21.0 ft.lbs) @ 6500 Revolutions">RPM |
| Power | 27.0 Horsepower">HP (19.7 Kilowatt">kW)) @ 7500 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 350.0 ccm (21.36 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc. ABS |
| Diameter | 280 mm (11.0 inches) |
| Front brakes | Single disc. ABS |
| Rear tire | 150/70-13 |
| Front tire | 120/70-14 |
| Rear Suspension | Hydraulic shock-absorbers, adjustable |
| Front Suspension | Upside-down fork |
| Frame type | Double-cradle steel frame |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 17.40 litres (4.60 US gallons) |
| Wheelbase | 1548 mm (60.9 inches) |
| Overall width | 820 mm (32.3 inches) |
| Overall length | 2182 mm (85.9 inches) |
| Overall height | 1350 mm (53.1 inches) |
| Seat height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.1656 HP/kg |
| Dry weight | 163.0 kg (359.4 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Windscreen. Keyless. USB. Spanish brand previously called Motorhispania. |
| Instruments | TFT Instrumentation |
| Starter | Electric |
| Color options | Grey, black, red, blue |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.