M 1000 R - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 BMW M 1000 R is a lightweight, performance-oriented naked bike designed for experienced riders seeking sharp handling and agility. Weighing just 199 kg with a compact 1455 mm wheelbase, it excels in spirited road riding and precise cornering. Known for its M Motorsport heritage and modern tech features like the 6.5-inch TFT display, it combines accessible seat height with premium engineering.
2025
General information | |
| Color Options | Light White/ M Motorsport, White AluminumMetallic Matte, Blackstorm Metallic/ M Motorsport |
| Category | Sport |
| Year | 2025 |
| Model | BMW M 1000 R |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5. Closed-loop 3-way catalytic converter. |
| Emission | 150.8 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 6.50 litres/100 km (15.4 km/l or 36.19 mpg) |
| Clutch | Multiplate clutch in oil bath, slipper clutch |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Electronic intake pipe injection / digital engine management system: BMS-O with throttle-by-wire |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 80.0 x 49.7 mm (3.1 x 2.0 inches) |
| Compression Ratio | 13.3:1 |
| Max Torque | 113.0 Nm (11.5 kgf-m or 83.3 ft.lbs) @ 11100 RPM |
| Max Power | 205.0 HP (149.6 kW)) @ 13000 RPM |
| Engine Details | Titanium valves |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Capacity | 999.0 ccm (60.96 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 16.50 litres (4.36 US gallons) |
| Wheelbase | 1455 mm (57.3 inches) |
| Overall Width | 996 mm (39.2 inches) |
| Overall Length | 2085 mm (82.1 inches) |
| Overall Height | 1176 mm (46.3 inches) |
| Seat Height | 828 mm (32.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 199.0 kg (438.7 pounds) |
M 1000 R dimensions and frame | |
| Wheels | Aluminium forged rims |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Floating disc. Two-piston fixed caliper. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Tyre | 200/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 118 mm (4.6 inches) |
| Rear Suspension | Aluminum twin-sided swingarm, DDC Dynamic Damping Control (central shock absorber), adjustable spring preload, rebound and compression stages electronically adjustable |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Upside-down telescopic fork, diameter 45 mm, electronic self-adjusting DDC Dynamic Damping Control, spring preload, rebound and compression stages adjustable |
| Trail | 98 mm (3.8 inches) |
| Frame | Bridge-type, cast aluminum, load-bearing engine |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 280.0 km/h (174.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 BMW M 1000 R discussion group or the general BMW discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Fork tube size | 45 mm (1.8 inches) |
| Tire pressure rear | 42 PSI (2.9 Bar or 290 kPa) |
| Tire pressure front | 36 PSI (2.5 Bar or 250 kPa) |
| Sprockets | 17/46 (front/rear) |
| Chain size | 525 |
| Idle speed | 1270 +/- 50 RPM |
| Coolant | 2.00 litres (0.53 US gallons) |
| Brake fluid | DOT 4 |
| Engine oil | SAE 5W-40 API SJ |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | “Rain”, “Road”, “Dynamic”, “Race”“ and “Race Pro 1-3” riding modes. Dynamic Traction Control. Cruise control. Heated grips. Windshield. Keyless. Tire pressure monitor. |
| Lighting | LED headlights, rear light and turn indicators |
| Electrical | Permanent magnet alternator, 450 W. Lightweight 12 V/5 Ah battery. |
| Instruments | 6.5-inch TFT display. |
| Oil capacity | 4.00 litres (4.23 US quarts) |
| Reserve fuel capacity | 4.00 litres (1.06 US gallons) |
| Rake (fork angle) | 24.2° |
| Exhaust system | Titanium rear silencer |
| Lubrication system | Wet sump |
| Maximum RPM | 14500 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.